Évszázadokig vagy tovább is velünk maradhat az eldobott hulladék

2021.07.16.

Rengetegen nem gondolnak bele, akik az út szélén, az erdő mentén eldobják a szemetüket, hogy mekkora kárt okoznak – ráadásul milyen hosszú időre! Számos hulladék ugyanis döbbenetes ideig marad velünk anélkül, hogy lebomlana. Az üvegnek például 1-2 millió év, a műanyag szatyornak 200 év lehet a lebomlási ideje, de anyagtól függően ez akár 1000 évre is nőhet. A sokak által használt eldobható pelenka pedig 550 év alatt semmisül meg – azaz nagyon nem mindegy, hogyan szabadulunk meg tőle!

Érdekes kérdést vet fel az alumínium konzervdobozok anyaga is: alapesetben ugyanis akár 200-500 év lehet az az idő, amíg a természetben saját maga lebomlik. Ha azonban szelektíven gyűjtjük, majd újrahasznosítják, akár 6 héten (!) belül egy új dobozt készíthetnek belőle. 500 év kontra 6 hét – tényleg megéri eldobni?

A dohányosok közül – persze tisztelet a kivételnek – sokan eldobják a cigarettacsikket. Valószínűleg úgy gondolkodnak, ez szinte csak papír, meg némi dohány és hamu. Noha nincs igazuk: egyetlen darab csikk akár négyezer féle kémiai anyagot is tartalmazhat, és ötszáz-ezer liter vizet szennyezhet be, továbbá egy cigicsikk lebomlási ideje normál körülmények között akár 10-12 év is lehet. De egy egyszerű kartonpapír sem „múlik el” nyomtalanul és azonnal a természetben, hiszen több hónapig is terhet jelenthet a környezetnek. Úgyhogy a papírt is jobb, ha szelektíven gyűjtjük, hiszen az újrafelhasználás, újrafeldolgozás révén a természetet, a fákat is kímélhetjük.

A műanyag palackok egyre inkább kezdenek kiszorulni, nem is véletlenül: a lebomlási idejük ugyanis 450-500 év lehet. Azaz ha ma elhajítunk egy ilyen palackot, nagy az esély rá, hogy 2521-ben még találkozni fog vele valamelyik utódunk. Épp ezért is fontos, hogy közösen, együtt tisztítsuk meg az országot! Hiszen nem mindegy, hogy gyermekeinkre, unokáinkra egy zöld, élhető, vagy egy szeméttel teli, élhetetlen tájat hagyunk!